Historia kieliszków do wódki

kieliszki do wódkiWydawałoby się, że kieliszki do wódki i ich historia będzie się rozpoczynała wtedy, kiedy wynaleziono wódkę. Jako pierwszy możliwość destylacji alkoholu wskazał znany, grecki filozof Arystoteles, żyjący ponad 300 lat przed naszą erą. Na praktyczną realizację tej koncepcji ludzkość musiała czekać aż 700 lat, kiedy to grecki alchemik Zosimos z Panapolis dokonał pierwszej, skutecznej destylacji. Jednak początkowo główną rolą dla nowego produktu były kwestie religijne oraz zastosowania medyczne. Tym bardziej że wraz z rozwojem technologii udawało się wytwarzać alkohol coraz lepszej jakości. W VII wieku naszej ery alkohol nie tylko zaczął przypominać ten, który znamy dziś, ale też zaczął się podobnie nazywać – to wtedy Arabowie nazwali efekt końcowy swojej metody destylacji „Al Koh’l”, co znaczyło „substancja oczyszczona”. Stamtąd właśnie alkohol trafił do Polski, dzięki czemu mogło po raz pierwszy w historii powstać nowe naczynie: kieliszek do wódki.

Skąd się wzięła literatka?

Kształt kieliszka dość rzadko się zmieniał na przestrzeni dziejów, a jeszcze rzadziej zmieniała się jego pojemność. Był jednak wyjątek – w pewnym momencie do grona kieliszków dołączyła tzw. literatka.
To charakterystyczna miniszklaneczka przydatna tym, dla których standardowa pojemność kieliszka jest na tyle mała, że zbyt często trzeba podnosić. Błędne jest jednak przekonanie, że jego nazwa pochodzi od literatów, którzy mieli w zwyczaju degustować duże ilości trunków. Tak naprawdę bowiem nazwa ta wzięła się od niemieckiego „Literachtel”, które oznaczało po prostu małą szklaneczkę o pojemności 125 ml.